Vodič za savremenu brigu o zdravlju: odakle početi?
U današnjem svetu, uz sve obaveze koje nam se nameću u sklopu ubrzanog načina života, vrlo je teško brinuti o svakom aspektu zdravlja podjednako.
Naše potrebe su i dalje iste, ali je briga o blagostanju postala složenija. Nekada je vrlo teško upiti sve informacije i savete koji se nude na svakom koraku, stoga je važno vratiti se nekim osnovama.
Zdrave životne navike se ne usvajaju preko noći, pa je potrebno svakodnevno činiti male korake i svesno praviti drugačije izbore. Ono što je osnova brige o sebi je ravnoteža između fizičkog i mentalnog blagostanja.
Naravno, pored ovih koraka koje ćemo predočiti u tekstu, postoji mnoštvo drugih koje bi, u zavisnosti od ličnih potreba, trebalo praktikovati. Još jedan važan aspekt ovog vodiča jeste i prepoznavanje individualnih potreba u okviru opštih, jer neće isto važiti za sve.
Briga o mentalnom zdravlju
Ključan deo slagalice za postizanje potpunog blagostanja, jeste upravo mentalno zdravlje. U današnje vreme se više priča o njegovom značaju, ali postoji i više stresora koji ga istovremeno remete i ugrožavaju.
Kako bi kvalitet života bio bolji, potrebno je slušati svoj um i telo, jer će vrlo često udruženo delovati da upozore da je potrebno usporiti.
Uvođenje rutina može puno pomoći podržavanju mentalnog zdravlja, jer se uz pomoć njih poboljšava i sposobnost da se izađe na kraj sa svakodnevnim izazovima. Različite tehnike, kao što su osvešćivanje sadašnjeg trenutka i meditacija, mogu pomoći da se telo umiri, a um bude prisutan.
Takođe, odvajanje vremena za hobije u toku dana, može biti posebno korisno za obnavljanje energije i prizemljenje. Naravno, podrazumeva se druženje sa porodicom i prijateljima, jer nas oni mogu uvek saslušati i učiniti da se osećamo bolje.
Redovne posete stomatološkoj ordinaciji
Sa teme mentalnog zdravlja se usmeravamo na brigu o fizičkom, a dobra prva stanica je stomatološka ordinacija. Briga o oralnoj higijeni je od ključnog značaja za zdravlje celokupnog organizma.
Stomatološke ordinacije predstavljaju mesto gde je moguće pravovremeno otkiriti mnoge probleme sa zubima i desnima. Čak i kada ne postoje vidljivi simptomi, preventivni pregledi u stomatološkim ordinacijama omogućavaju stomatologu da uoči neke promene u njihovoj ranijoj fazi.
Kada se vrši provera zuba u stomatološkoj ordinaciji na nekoliko meseci, mogu se sprečiti mnoge ozbiljnije komplikacije, bilo da je u pitanju karijes, bolesti desni, ili čak problemi sa vilicom.
Izbegavanje komplikacija se ne odnosi samo na probleme koji mogu pogoršati stanje sa zubima, već i opšte stanje organizma. Narušeno optimalno stanje zuba može poremetiti i druge funkcije organizma, pa je neophodno posećivati stomatološke ordinacije za redovne kontrole.
Važnost fizičke aktivnosti za telo
Pored obavljanja preventivnih pregleda zuba u stomatološkim ordinacijama, ali i kod drugih specijalista, potrebno je povesti računa o svojoj fizičkoj aktivnosti.
Kako bi mišići bili aktivni, a kičma i leđa u dobrom stanju, potrebno je praktikovati fizičku aktivnost na dnevnom nivou. Pored toga, fizička aktivnost je važna za jačanje srca, digestivnog trakta, ali i mentalnog zdravlja.
Nije lako naterati se na vežbanje, ali potrebno je imati na umu da je svaka fizička aktivnost dobra za telo – bilo da je u pitanju šetnja, trčanje ili vežbe.
Ono što je od ključne važnosti za počinjanje ovog procesa – ne upoređivati se sa drugima. Svako ima svoj put i svoja ograničenja, a glavni cilj je uravnotežen život, tako da je jedino takmičenje sa samim sobom i svojim navikama.
Uloga kvalitetnog sna
Kvalitetan san je jedan od najvažnijih temelja za dobro zdravlje, a vrlo često se njegov značaj zanemaruje. Sa medicinske strane, tokom sna se telo regeneriše, mozak obrađuje informacije, dok se mišići oporavljaju.
Istovremeno, imuni sistem jača, pa manjak sna ili loš kvalitet sna mogu vrlo negativno uticati na stanje organizma. Koncentracija je jedna od prvih stvari koja opada, zajedno sa raspoloženjem, dok se i fizičke sposobnosti značajno umanjuju.
Kako manjak sna ne bi doveo do ozbiljnijih problema, potrebno je postepeno stvarati naviku za telo. Glavni savet bi bio da se leže u približno vreme uveče, ali da to ne bude prekasno, kako bi se uspostavio bolji bioritam.
Mogu pomoći i umirujući zvuci ili blaga muzika, sa što manje gledanja u ekrane neposredno pre spavanja. Čajevi pred spavanje su takođe dobra opcija za smirenje nervnog sistema.
Ravnoteža između posla i privatnog života
Ono što većini ljudi pada najteže, jeste upravo uspostavljanje ravnoteže između posla i privatnog života. Ovde je takođe potrebno napraviti strogi raspored, a potom se disciplinovati i pridržavati uspostavljene organizacije.
Kada se zna da je vreme za određene aktivnosti iz privatnog života, hobi, lična interesovanja ili jednostavno odmaranje, posao bi trebalo da bude u nekom potpuno drugom planu.
Nekada jeste teško izmestiti se iz te uloge, pogotovo kada obaveze same nadolaze, ali jedini spas od fenomena burnout-a, jeste upravo poštovanje vremena posvećenog sebi.