Saveti za preduzetnike – razlike između DOO i paušala
Koliko je „burn out“ ili sagorevanje na poslu uzelo maha, govori podatak NALED-a da svake godine u Srbiji raste procenat novih preduzetnika za oko 11-12%. Ako i vi imate u planu da otvorite firmu, a imate nekih nedoumica oko pravne forme, nastavite sa čitanjem ovog teksta jer ćemo vam objasniti razlike između DOO i paušala.
Koje pravne forme postoje u Srbiji
U Srbiji su pravne forme privrednih subjekata regulisane Zakonom o privrednim društvima. Osim preduzetnika i društva sa ograničenom odgovornošću (DOO), postoje i ortačko društvo, komanditno društvo i akcionarsko društvo. U svakodnevnom govoru koristimo termin „firma“, ali već pomenuti zakon ne prepoznaje taj termin. Izbor pravne forme zavisi od veličine biznisa, broja osnivača, odgovornosti osnivača i poreza. U nastavku teksta ćemo se baviti paušalom i DOO formom kao oblicima koje preduzetnici najviše biraju.
Kako otvoriti firmu kao paušalac
Najvažnija stvar ukoliko želite da otvorite firmu sa paušalnim oporezivanjem je da proverite (na sajtu Poreske uprave) da li delatnost kojom se bavite potpada pod ovaj tip oporezivanja. Ukoliko možete biti paušalac po ovom kriterijumu, pripremite dokumentaciju za APR i to: ličnu kartu i obrazac prijave za registraciju. Prijavu možete podneti na šalteru Agencije za privredne registre, ali i onlajn na sajtu eUprave. Odaberite naziv firme, šifru delatnosti i adresu poslovanja. Taksa koju treba da platite iznosi oko 1.800,00 dinara. Nakon registracije u APR-u, podnosite zahtev za paušalno oporezivanje u roku od 5 dana lično u Poreskoj upravi ili preko sajta ePoreza. Nakon što dobijete PIB, možete otići u banku da otvorite poslovni račun. Nema potrebe da brinete za poreze i doprinose, jer prijava u PIO fond i zdravstveno osiguranje se obavlja automatski.
Ako dobijete ideje za ostvarivanje dodatnog prihoda, pazite da ne prekoračite limit. On iznosi oko 8.000.000 dinara godišnje, što znači da ako pređete ovaj iznos prihoda izgubićete status paušalca i preći u sistem PDV-a.
Preduzetnik-paušalac je jedan od dva oblika preduzetničke firme. Kada plaćate fiksne poreze i doprinose, nema potrebe da angažujete knjigovođu ili agenciju (možete i sami popunjavati KPO knjigu). Međutim, ako ipak izaberete da budete preduzetnik-knjigaš, jer imate promenljive prihode i troškove, biće vam potreban neko da vam vodi knjige.

Otvaranje DOO firme
DOO ili društvo sa ograničenom odgovornošću je najzastupljeniji oblik registrovanog pravnog lica u Srbiji. Pre nego što odete u APR, proverite na njihovom sajtu da li je dostupno ime koje ste odabrali za svoju firmu. Za razliku od paušala, ovde treba da imenujete direktora društva. DOO u Srbiji može imati jednog ili više osnivača, a to mogu biti i fizička I pravna lica. Pored osnivačkog akta i statuta, morate imati OP obrazac koji predstavlja obrazac overenih potpisa lica za zastupanje firme. Nakon osnivanja dobijate matični broj, PIB (poreski identifikacioni broj) i broj zdravstvenog osiguranja.
Ključne razlike između DOO i paušala
Ukoliko se bavite konsaltingom, prevođenjem, držanjem privatnih časova, odnosno bilo kojim malim biznisom, najjednostavniji pravni oblik je preduzetnik-paušalac. Međutim, ukoliko ne želite da odgovarate svojom imovinom za poslovanje firme ili očekujete prihode veće od 8 miliona, onda je za vas bolja opcija društvo sa ograničenom odgovornošću odnosno otvaranje DOO firme. Upravo tu je ključna razlika između ova dva pravna oblika – odgovornost i oporezivanje.
Članovi DOO su odgovorni za obaveze preduzeća samo do visine svog udela, odnosno do visine uplaćenog ili unetog uloga u društvo. Ne odgovaraju za obaveze firme svojom ličnom imovinom, već snose rizik srazmerno visini svog udela.
Ukoliko ste registrovani kao DOO, morate da plaćate 15% poreza na dobit. Uz to, ako podižete novac iz firme, morate platiti još 15% poreza na dividendu.
DOO mora da prijavljuje poreze i predaje godišnje finansijske izveštaje, zato je potrebno da ima knjigovođu ili knjigovodstvenu agenciju. U tom slučaju, paušalcima je lakše, jer nemaju nikakvih administrativnih obaveza osim vođenja KPO knjige i plaćanja mesečnih poreza.
Što se tiče troškova osnivanja i poslovanja, i tu postoje razlike između DOO i paušala. Paušalci plaćaju registraciju i (otvaranje firme) u APR-u oko 1800 dinara i mesečne poreze (preduzetnik-paušalac ima fiksne poreze propisane od strane Poreske uprave). Za osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću potreban je minimalni kapital od 100 dinara. Međutim, veći su mesečni troškovi zbog knjigovodstva i poreza.
Dok paušalac može slobodno koristi zarađeni novac jer se sve računa kao njegov lični prihod, vlasnik ili vlasnici DOO ne mogu raspolagati novcem forme kako oni žele, već moraju isplatiti dividendu ili se prijaviti na određeni iznos plate.