izazovi usavremenoj gradnji

Izazovi sa kojima se suočava savremena gradnja

Poslednjih godina svedoci smo ubrzanog razvoja građevinarstva, pa na svakom koraku možemo videti neki novi projekat. Ovaj trend nije rezervisan samo za velike gradove, već sve više preuzima primat u turističkim mestima ali i ruralnim područjima, koja su u poslednje vreme veoma aktuelna. Zato ovaj podatak i ne čudi, jer ubrzan tempo života i svakodnevnica koja je ispunjena raznim stresnim situacijama, vremenom dovode do zasićenja i takve osobe se sve više okreću prirodi i pronalaženju mira. 

Danas, za svega nekoliko meseci niču ogromne zgrade, dok se na primer kuća može izgraditi za mesec dana, a nekada i manje. Tada se sa razlogom postavlja pitanje, da li je kvalitet gradnje sada lošiji nego što je bio pre 20 – 30 godina? Svakako, postoje dve strane, ona koja tvrdi da je kvalitet opao ali i oni koji tvrde da je gradnja održivija, i da je sve više u skladu sa ekologijom. I jedni i drugi su u pravu, i zato je jako važno da pronađete izvođača radova koji radi sa kvalitetnim materijalima, koji su istovremeno i ekološki prihvatljivi.

Iznajmljivanje ili prodaja telehendlera za rad na visinama

Radovi u gradjevinarstvu a posebno na visini nose posebne izazove, a jedan od njih je obezbeđenje bezbednosti za radnike i uopšte za okolinu. Mnoge građevinske firme nemaju mašine za rad na velikim visinama, pa su prinuđene da ih iznajmljujuili da ih kupuju. Prodaja telehendlera, koji su najpogodniji za ovakve radove, ne mora biti jedino rešenje za neku građevinsku kompaniju. Iznajmljivanje je takođe opcija, jer bezbednost treba da bude na prvom mestu. S obzirom da jedna građevinska mašina, koja je pritom polovna, košta najmanje nekoliko hiljada evra, onda prodaja telehendlera može doneti odličan profit, jer kasnije tu mašinu možete iznajmljivati drugima. Investicija u mašine nikada ne može biti loš potez, a naročito u današnje vreme kada gradnja objekata ne prestaje. 

Recikliranje materijala

Savremena građevinska praksa se u današnje vreme sve više bavi problemom reciklaže materijala. Kako je danas sve aktuelniji koncept održivosti, odnosno održivog razvoja, potrebno je pozabaviti se rešenjima za sve veći problem nagomilavanja čvrstog otpada u građevinarstvu. Recikliranje građevinskog otpada podrazumeva njegovu preradu, a sve sa ciljem kako bi se dobile komercijalne sirovine koje su visokog kvaliteta. Takve sirovine se dalje dorađuju, a potom plasiraju na tržište. Zato i ne čudi što se sve više kompanija okreće procesu reciklaže, jer sirovine koje se dobijaju preradom otpada su upravo u skladu sa konceptom održivosti, a pritom je ova grana veoma isplativa i u finansijskom smislu. Korišćenje građevinskih materijala koji nisu štetni za okolinu ali i upravljanje otpadom koji se javlja nakon rušenja objekata i prilikom gradnje, treba da budu imperativ u savremenom građevinarstvu. 

Koncept energetske efikasnosti 

Pored pojma održivosti, tu je i pojam energetske efikasnosti koji sve više dobija na značaju. Energetska efikasnost, kako u kućama, tako i u stambenim ali i nestambenim objektima, podrazumeva preduzimanje širokog spektra delatnosti koje za krajnji rezultat teže da postignu smanjenje potrošnje svih oblika energije u kući, stanu, ili poslovnom objektu. Dobra izolacija neće dovoditi u zimskim danima do povećanih troškova, već će ih naprotiv svesti na minimum. Sve ovo na kraju utiče i na sam kvalitet života u nekom objektu koji je predviđen za tu svrhu. Postavljanje kvalitetne stolarije, ali i dobra krovna konstrukcija i kvalitetni podovi, takođe doprinose očuvanju energetske efikasnosti u objektima. Zato je neophodno u procesu gradnje koristiti samo najbolje materijale, jer u stvari na taj način budući korisnici štede, pa kasnije neće imati enormne troškove za potrošnju energije. 

Bitni faktori od kojih zavisi finalni rezultat

Prilikom gradnje nekog objekta, već od samog početka, odnosno od faze idejnog projekta, treba posvetiti posebnu pažnju mnogim faktorima, od kojih će zavisiti kvalitet, ali i energetska efikasnost tog objekta. Na prvom mestu potrebno je izvršiti analizu lokacije na kojoj će se graditi, ali i orijentaciju i oblik objekta koji je planiran. Zatim na najbolji mogući način iskoristiti sunčevu energiju i toplotu koju ono daje. Takođe, neophodno je razmotriti i kakav bi energetski sastav bio najpogodniji za tu vrstu objekta, odnosno koji bi sistem grejanja, hlađenja i ventilacije bio najbolje rešenje. Kada se to utvrdi, onda je moguća kombinacija sa obnovljivim izvorima energije, kako bi se postigao koncept održivosti i energetske efikasnosti. 

Probem administracije

I dalje, iako je sve toliko napredovalo u oblasti građevinarstva, administracija predstavlja veliki problem koji često obeshrabruje mnoge investitore. Spore procedure, ali i dugo čekanje na izdavanje dozvola za gradnju, predstavljaju poseban izazov za sve one koji su se upustili u avanturu zvanu gradnja. Iz tog razloga često možemo videti i mnoge započete ali nedovršene objekte, koji sem što izgledaju neugledno, narušavaju i ekologiju i bezbednost, jer nisu preduzete određene mere zaštite.